G-RVT1EVH9SH

Terapie inkontinence

Pokud trpíte inkontinencí, můžete snadno pro své zdraví něco udělat…  Začněte u svalů pánevního dna.

V terapii se zaměřujeme převážně na problematiku stresové inkontinence. Stresová inkontinence je nejčastější formou inkontince. Jde o únik moči, ke kterému dochází při náhlém zvýšení tlaku v břišní dutině,  jako například při kýchání, kašli, smíchu a prudkých pohybech ( skákání, běh apod.)

Jaká je příčina inkontinence?

Příčinou úniku moči u stresové inkontinence je porucha funkce svalů pánevního dna (včetně svěračů) ve smyslu jejich oslabení a špatné koordinace.

Jak je možné stresovou inkontinenci léčit?

Prvním krokem v terapii stresové inkontinence je cílená fyzioterapie svalů pánevního dna. Další možností jsou léky a při neúspěchu konzervativní terapie (fyzioterapie, léky) lze přistoupit k operativnímu řešení.

Jak taková fyzioterapie probíhá?

Během první návštěvy se vás terapeut zeptá na vaše potíže a vše, co s nimi souvisí. Poté je provedeno komplexní vstupní vyšetření pohybového aparátu a pánevního dna. Vyšetření pánevního dna je prováděno vaginálně. Hodnocena je kvalita kontrakce svalů pánevního dna, vytrvalost, síla, vzájemná koordinace mezi jendnotlivými svaly, reakce pánevního dna při kašli a schopnost relaxace. Díky tomuto vyšetření lze terapii zaměřit na nejvíce oslabenou funkci. Terapie je pak efektivnější. Na základě komplexního vyšetření je stanoven individuální terapeutický program „šitý na míru“.

Aktivní terapie zahrnuje:

  • Fuknčí trénink svalů pánevního dna dle vyšetření
  • Kondiční trénink svalů pánevního dna (cvičení s využitím prvků vývojové kineziologie, stabilizační cvičení na labilních plochách, cvičení dle konceptu spiraldynamik®)

Co je to vlastně pánevní dno?

Pánevní dno představuje opravdové dno dutiny břišní. Svaly pánevního dna vytvážejí hustou síť, která je oporou pro vnitřní orgány (jako je děloha, močový měchýř, střeva).

Jak se může dysfunkce pánevního dna projevit?

  • inkontinencí
  • funkční sterilitou
  • sexuální dysfunkcí
  • ale i chronickou bolestí v zádech